تلفن VoIP یا IP Phone چیست؟

تلفن VoIP یا IP Phone، تلفن هایی هستند که بجای اتصال به سوکت تلفن (RJ-11)، به سوکت شبکه (RJ-45) متصل میشوند. IP Phoneها به طور مستقیم به سوئیچ شبکه متصل شده و در مرکز تلفن خود رجیستر میشوند تا کاربران بتوانند از آنها استفاده کنند. تصویر زیر، یک IP Phone سیسکو را نشان میدهد.

قیمت IP Phoneها با توجه به شرکت سازنده و امکانات آنها، از 200000 تومان الی 2000000 تومان میباشد. امکاناتی نظیر صفحه نمایش رنگی، دقت صفحه نمایش، تعداد اکانت هایی که میتوان بر روی تلفن تنظیم کرد، صفحه نمایش لمسی، پورت شبکه گیگابیتی و قابلیت مکالمه تصویری؛ از جمله پارامترهایی هستند که نقش مهمی در تعیین قیمت IP Phone دارند. با این همه نرم افزارهایی به نام Softphone نیز وجود دارند که بر روی رایانه ، اندروید و IOS نصب میشوند و امکانات یک تلفن سخت افزاری را برای شما فراهم میکنند. Cisco IP Communicator، Jabber و Zoiper، از جمله این نرم افزارها میباشند. Jabber نرم افزار سیسکو بوده و امکانات کاملی نظیر مکالمه صوتی و تصویری، کنفرانس تصویری HD، امکان چت و گفتگو با کاربران دیگر وچک کردن Voice Mail را فراهم میکند. Jabber را در تصویر زیر مشاهده میکنید.

برخی از تلفن های سیسکو، صرفا به منظور کنفرانس تصویری ارائه شده اند. مانند تلفن DX-60 یا DX-80 که آنها را در تصویر زیر مشاهده میکنید.

 

نویسنده مقاله: سید حسین آل طعمه

نوشته شده در تاریخ: 96/07/04