اتصال خطوط شهری به Elastix

هنگامی که شبکه IP Telephony یا VoIP سازمان خود را راه‎اندازی می‎کنید، کاربران می‎توانند با یکدیگر ارتباط صوتی و تصویری داخلی برقرار کنند. ولی این کاربران نیاز دارند تا به خطوط شهری و موبایل نیز دسترسی داشته باشند. یکی از مراحل مهم راه‎اندازی VoIP، انتخاب VoIP Gateway مناسب جهت اتصال خطوط شهری به سیستم IP Telephony می‎باشد. برندهای متفاتی از VoIP Gateway وجود داشته که در این مقاله می‎خواهیم آن‎ها را بررسی، با مزایا و معایب آن‎ها آشنا شویم.

VoIP Gateway دستگاهی است که دارای تعدادی پورت RJ11 جهت اتصال خطوط تلفن آنالوگ (و یا یک یا چند پورت E1) و یک پورت شبکه می‎باشد. تصویر زیر، VoIP Gateway هشت پورت Grandstream را نشان می‎دهد.

در این مثال، هشت خط شهری را می‎توان به شبکه VoIP متصل کرد. در واقع وظیفه VoIP Gateway، تبدیل سیگنال آنالوگ به پکت، و بالعکس می‎باشد.

علاوه بر VoIP Gateway، از کارت‎های VoIP Gateway جهت اتصال خطوط PSTN به شبکه VoIP نیز می‎توان استفاده کرد. تصویر زیر، کارت VoIP Gateway ای را نشان می‎دهد.

عموماً دستگاه‎های VoIP Gateway، قابلیت‎های بیشتری نسبت به کارت‎های VoIP Gateway دارند. مانند تکنولوژی Hot Line که امکان انتقال خط را بدون مرکز تلفن Elastix، فراهم می‎کند. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره Hot Line، به مقاله "اتصال سانترال به الستیکس" مراجعه فرمائید. همچنین در صورتی که از مجازی سازی استفاده می‎کنید و الستیکس شما بر روی VM نصب است، ممکن است الستیکس در شناسایی کارت VoIP Gateway، با مشکل مواجه شود. با این همه، به دلیل اینکه کارت VoIP Gayeway به طور مستقیم بر روی سرور الستیکس نصب می‎شود، الستیکس کنترل خوبی بر روی آن داشته و امکان مانور زیادی را بر روی کارت، به شما می‎دهد.

از دیگر دستگاه‎هایی که می‎توان به عنوان VoIP Gateway استفاده کرد، روترهای سیسکو می‎باشند. روتر سیسکو، ماژولار بوده و امکان نصب هر نوع و هر تعداد ماژول را به شما می‎دهد. به طور مثال شما 12 خط شهری، یک خط E1 و دو دستگاه فکس دارید. می‎توانید یک روتر 2821 تهیه کرده، 3 کارت چهار پورت (FXO) برای اتصال خطوط آنالوگ شهری، یک کارت دو پورت FXS برای اتصال دستگاه‎های فکس و یک کارت تک پورت E1 برای اتصال خط E1 PRI تهیه کنید. با این همه روترهای سیسکو نیاز به ماژول PVDM جهت انجام فرایند تبدیل آنالوگ به پکت را دارند. تصویر زیر، ماژول چهار پورت FXO و PVDM را نشان می‎دهد.

یکی از نکات مهمی که در هنگام خرید VoIP Gateway باید به آن توجه داشته باشید، قابلیت Echo Cancellation است. روترهای سیسکو، یکی از قدرتمندترین Echo Canceller ها را دارند. با این همه، برندهای دیگر نیز دارای قابلیت Echo Cancellation مناسبی هستند. کارت‎های VoIP Gateway عموما دارای ماژول سخت افزاری بوده که صرفاً وظیفه حذف اکو را به عهده دارد. در صورتی که Echo Canceller دستگاه VoIP Gateway به دسترسی عمل نکند و یا تنظیم نباشد، هنگام صحبت با خطوط PSTN، اکوی صدای خود را خواهید شنید.

 

 

نویسنده مقاله: سید حسین آل طعمه

نوشته شده در تاریخ: 94/10/10