راهنمای آزمون بین المللی سیسکو و مایکروسافت

1. آیا میتوان مستقیما CCNA Voice و یا یکی از CCNP ها را امتحان داد؟

خیر, شما برای شرکت در هر یک از آزمون های سیسکو, نیاز به قبولی در آزمون CCNA Routing & Switching دارید. بنابراین نمیتوان به طور مستقیم CCNA Voice, CCNA Security و یا CCNP ها را امتحان داد. تنها آزمونی که نیاز به پیش نیاز ندارد, CCIE است که به طور مستقیم میتوانید CCIE Written را ثبت نام کنید.

 

2. چه میزان مطالعه برای شرکت در آزمون نیاز است؟

به جز آزمون CCIE که آخرین آزمون سیسکو است, سوالات تمامی آزمون های دیگر نظیر CCNA و CCNP همگی از کتاب مطرح میشوند. بنابراین لازم است شما خط به خط کتاب را بخوانید. علاوه بر این در هر آزمون 4 - 5 پنج سوال عملی نیز وجود دارد که نیاز به Command زدن دارد. این سوالات همانند سناریو های Packet Tracer بوده و با کلیک بر روی روتر و سویچ ها, کنسول دستگاه ظاهر شده و دستورات مورد نیاز را اجرا میکنید. در انتهای کار, Write کردن را فراموش نکنید. تصویر زیر، نمونه ای از سوالات عملی آزمون CCNA را نشان میدهد:

بهتر است به مطالب دوره بالاتر مسلط باشید و در آزمون قبلی شرکت کنید. به طور مثال اگر میخواهید در آزمون CCNA شرکت کنید, بهتر است دوره CCNP را گذرانده باشید.

 

3. آیا امکان برگزاری آزمون ها در ایران وجود دارد؟

خیر, ایران به دلیل وجود تحریم ها, امکان برگزاری آزمون بین المللی را نداشته و داوطلبان باید برای شرکت در آزمون های بین المللی به کشور های دیگر مسافرت کنند.

 

4. برای ثبت نام در آزمون نیاز به چه مدارکی است؟

دو شرکت VUE و Prometric آزمون های بین المللی را برگزار میکنند. VUE آزمون های سیسکو و Prometric, آزمون های مایکروسافت را برگزار میکند. برای ثبت نام در آزمون های سیسکو, ابتدا نیاز به ساخت یک اکانت رایگان در سایت VUE در قسمت سیسکو دارد. برای انجام این کار به لینک زیر مراجعه کنید:

 

 

توجه داشته باشید به هیچ عنوان محل خود را ایران تعیین نکنید. الزامی ندارد که حتما آدرس صحیح را در فرم پر کنید.

پس از پر کردن فرم و ساخت اکانت, میتوانید در قسمت سیسکو سایت VUE لاگین کرده و آزمون مورد نظر را رجیستر کرد. در حین مراحل رجیستر کردن آزمون, ابتدا کشور, شهر و تست سنتر مورد نظر را انتخاب میکنید. پس از آن زمان آزمون را تعیین کرده و در نهایت با استفاده از کارت های اعتباری بین المللی نظیر Master Card و یا PayPal, هزینه آزمون را پرداخت کنید. هزینه آزمون CCNA حدود 300 دلار و هر یک از آزمون های CCNP, در حال حاظر 200 دلار میباشد.

حداقل نیم ساعت پیش از شروع آزمون باید در تست سنتر با در دست داشتن پاسپورت و گواهینامه بین المللی, حضور داشته باشید.

 

5. مدت زمان و تعداد سوالات آزمون چقدر است؟

به طور میانگین مدت زمان آزمون 90 دقیقه میباشد و سوالات به صورت تستی و Drag And Drop است. تعداد سوالات نیز بین 50 الی 60 سوال است. آزمون CCIE Written حدود 120 دقیقه بوده و 100 سوال تستی, بدون هیچ سناریو ای عملی میباشد. برای اطلاعات بیشتر به سایت سیسکو مراجعه کنید.