آشنایی با دوره‎های آموزشی سیسکو و سرفصل‎های آن‎ها

اکثر افرادی که می‎خواهند وارد دنیای شبکه شوند، با سوالات زیادی روبرو هستند. برخی از این سوالات به شرح زیر می‎باشند:

کدام یک از دوره های شبکه بهتر است؟

ابتدا دوره های مایکروسافت را بگذرانیم و یا دوره های سیسکو را؟

در دوره های سیسکو چه مطالبی مطرح میشود؟

دوره های مجازی سازی VMWare چیست؟

دوره های VoIP چیست؟

 

در اینجا میخواهیم پاسخ این سوالات را بررسی کنیم.

کدام یک از دوره های شبکه بهتر است؟

دوره های شبکه به طور کلی به دو گروه مایکروسافت و سیسکو تقسیم میشود. دوره های مایکروسافت MCITP یا MCSE نام دارد که به چگونگی طراحی و راه اندازی سرویس های مایکروسافتی، میپردازد. اکثر این سرویس ها و به ویژه سرویس Active Directory، بخشی از ویندوز Server Edition میباشند. دوره های مایکروسافت شامل شش الی هفت دوره (کتاب) میباشند و پس از گذراندن این دوره ها، شما میتوانید سرویس های میکروسافت را راه اندازی، نگه داری و عیب یابی کنید. به دلیل اینکه تقریباً در 100% شرکت ها و سازمان ها از سرویس های مایکروسافتی استفاده میشود، بازار کار خوبی دارد.

دوره های سیسکو به هفت Track تقسیم میشود که شما میتوانید در هر Track تا سطح دکترای شبکه، پیش روید. این Track ها شامل عنواین زیر می باشند:

Track اصلی سیسکو، Routing & Switching میباشد که به بررسی روتر ها و سوئیچ های سیسکو پرداخته، با تکنولوژی های آنها شما را آشنا میکند. درواقع زیرساخت و ارتباطات شبکه، در این Track بررسی میشود.

Track های دیگر سیسکو شامل امنیت، Voice، وایرلس و ... میباشد که آنها را در تصویر فوق، مشاهده میکنید. یک هر از این Track ها شامل سه مرحله مقدماتی، حرفه ای و خبره (CCIE) میباشد. به دلیل اینکه در دوره های سیسکو، مفاهیم تکنولوژی ها تشریح میشود، پس از گذراندن دوره های سیسکو، شما میتوانید تجهیزات دیگر برندها نظیر میکروتیک، هواوی و ... را نیز پیکربندی کنید.

پیش نیاز تمامی Track ها، گذراندن دوره CCNA Routing & Switching میباشد.

در آخر میتوان این سوال "کدام دوره شبکه بهتر است؟" را اینگونه جمع بندی کرد که هرچند مباحث دوره مایکروسافت به مباحث دوره سیسکو هیچ ارتباطی ندارد، با این همه افرادی که دوره مایکروسافت را گذرانده اند، مطالب دوره سیسکو را راحت تر درک میکنند.

 

ابتدا دوره‎های مایکروسافت را بگذرانیم و یا دوره‎های سیسکو را؟

دوره های مایکروسافت، چگونگی کار با ویندوز Server و سرویس های آن را بررسی میکند، در حالی که در دوره های سیسکو، ارتباطات LAN و WAN بررسی میشود. بنابراین این دو دوره، هیچ ارتباطی با یکدیگر نداشته و اولویتی نسبت به یکدیگر ندارند. با این همه توصیه میشود پیش از گذراندن دوره MCITP یا MCSE، دوره CCNA R&S را بگذرانید.

 

در دوره های سیسکو چه مطالبی مطرح میشود؟

همانگونه که گفتیم، دوره های سیسکو شامل هفت Track اصلی میباشد که هر Track، مطالب خاص خود را بررسی میکند. به طور مثال در دوره پایه ای سیسکو که Routing & Switching است، به بررسی تکنولوژی روترها و سوئیچ ها میپردازد. در دوره VoIP، به بررسی مفاهیم Voice Over IP و چگونگی راه اندازی مرکز تلفن تحت شبکه میپردازد. بنابراین زمانی که دوره VoIP سیسکو را میگذرانید، پس از آن میتوانید دیگر مرکز تلفن ها را نیز، راه اندازی کنید؛ چرا که شما با مفاهیم تکنولوژی VoIP آشنا شده اید و اپراتوری یک تجهیز خاص به شما آموزش داده نمیشود.

 

دوره های مجازی سازی VMWare چیست؟

امروزه در اکثر شرکت ها و سازمان ها، مجازی سازی با استفاده از نرم افزار VMWare، یکی از شرایط استخدام میباشد. ممکن است شما با نسخه VMWare Workstation کار کرده باشید و از آن برای اجرای چند سیستم عامل به طور هم زمان و راه اندازی لابراتور، استفاده کرده باشید. نسخه Server Edtion نرم افزار VMWare، به نام VMWare ESXi vsphere ارائه شده است که به طور مستقیم، بر روی یک سرور نصب میشود. سیستم عامل این نسخه از VMWare، لینوکس میباشد. با این همه، شما با محیط گرافیکی VMWare کار خواهید کرد.

در دوره VMWare ESXi، چگونگی کار با قابلیت های این نرم افزار به شما آموزش داده خواهد شد. ممکن است شما به طور آزمایشی، این نرم افزار را در محیط کار خود راه اندازی و استفاده کنید، با این همه توصیه میشود تا حتما دوره های آموزشی آن را بگذرانید تا در صورت بروز مشکل در نرم افزار، تمامی سرویس ها و سیستم عامل های سازمان شما، Down نشوند.

پیش نیاز دوره VMWare، گذراندن CCNA Routing & Switching و یا MCITP میباشد.

VMWare دارای نرم افزار دیگری به نام VDI یا VMWare Horizon میباشد که به چگونگی راه اندازی Thin Client ها میپردازد. در واقع شما میتوانید Thin Client ها را جایگزین PC کرده و از از VMWare Horizon به عنوان سرور اصلی استفاده کنید.

 

دوره های VoIP چیست؟

یکی از Track های سیسکو، VoIP میباشد که ابتدا به مفاهیم اصلی Voice Over IP پرداخته و در دوره CCNP آن به چگونگی کار با CUCM که مرکز تلفن اصلی سیسکو است، میپردازد. امروزه تکنولوژی تلفن ها به سمت VoIP رفته و فراگیری این دوره سیسکو، بازار کار خوبی چه در ایران و چه در خارج از ایران، به همراه دارد.

ورژن جدید دوره CCNA Voice، در 17 سپتامبر 2015 با عنوان CCNA Collaboration ارائه شد و شامل دو کتاب (Implementing Cisco Collaboration Devices (210-060 و (Implementing Cisco Video Network Devices (210-065 میباشد. دوره CICD، به شناخت VoIP و در دوره CIVND به شناخت تکنولوژی Video میپردازد.

 

سرفصل های دوره های آموزشی را می‎توانید از جدول زیر، مطالعه کنید:

 

+Network

دوره +Network اولین دوره جهت ورود به دنیای شبکه می‎باشد. به دلیل اینکه این دوره شما را با الفبای شبکه آشنا می‎کند، دارای اهمیت زیادی می‎باشد. در واقع در این کتاب به مسائل پایه‎ای زیرساخت شبکه، امنیت شبکه، VoIP و ... اشاره می‎شود. مخاطبین این دوره عموماً دانشجویان رشته کامپیوتر، IT و یا برق می‎باشند که می‎خواهند با دنیای واقعی شبکه آشنا شوند.

سوالی که عموما برای افراد فارق التحصیل رشته IT و کامپیوتر وجود دارد، این است: آیا ما نیز، نیاز به گذراندن دوره +Network داریم یا خیر؟

جواب این سوال در یک کلام "بله" می‎باشد. متاسفانه دروسی که در دانشگاه تدریس می‎شوند، با دنیای واقعی تفاوت زیادی دارند. حتی اگر فکر میکنید که نیاز به گذراندن این دوره ندارید، ما به شما توصیه میکنیم در آزمون تعیین سطح ما شرکت کنید تا اطلاعات خود را محک بزنید. در صورتی که پاسخ به سوالات آزمون تعیین سطح برای شما دشوار بود، حتما دوره +Network را بگذرانید. چرا که در این دوره با اصول شبکه آشنا خواهید ‎شد.

مدت زمان این دوره 32 ساعت و سطح مطالب آن در حد کاردانی شبکه های کامپیوتری میباشد. دانشجویان پس از گذراندن این دوره، آماده شرکت در دوره های سیسکو و مایکروسافت (MCITP) خواهند بود. همچنین پس از گذراندن این دوره، میتوانند به راحتی در قسمت پشتیبانی فنی شرکت های ISP، مشغول به کار شوند. آخرین ورژن کتاب +Network در سال 2015 و با عنوان N10-006 توسط موسسه CompTIA منتشر شده است. این کتاب را میتوانید از لینک زیر دریافت کنید:

دانلود کتاب


سرفصل های اصلی این دوره به شرح زیر می‎باشند:
شناخت ساختار تشکیل دهنده شبکه‎های کامپیوتری
بررسی و تشریح لایه‎های OSI
چگونگی اتصال تجهیزات شبکه به یکدیگر
آشنایی با روترها، سوئیچ‎ها، سوئیچ‎های چند لایه، VPN Server ها و ...
آشنایی با تکنولوژی‎های سوئچینگ نظیر VLAN، ترانک، Spanning Tree، Port Channel و ...
آشنایی با IPv4 و IPv6 – چگونگی Subnetting در IPv4
آشنایی با پروتکل های Dynamic Routing مانند OSPF و RIP
آشنایی با تجهیزات WAN نظیر انواع Modem ها، خطوط E1 و T1
آشنایی با تکنولوژی DSL نظیر ADSL، VDSL، G.SHDSL
آشنایی با تکنولوژی Wireless و چگونگی راه اندازی و ایجاد امنیت در آن
آشنایی با دستورات کاربردی در ویندوز
آشنایی با چگونگی راه‎اندازی یک شبکه داخلی
مدیریت و عیب‎یابی تجهیزات شبکه
شناخت انواع حملات سایبری و چگونگی جلوگیری از آن
لازم به ذکر است که این دوره، همانند دیگر دوره‎ها، کاملاً بر اساس سرفصل‎های کتاب تدریس می‎شود.

CCNA Routing & Switching 200-120

در سال 2014، نسخه جدید CCNA R&S با کد 200-120، جایگزین ورژن قبلی آن (CCNA R&S 640-802) شد. در ویرایش جدید، تکنولوژی های جدیدتر مانند IPv6، OSPFv3، شناخت لایسنس روترهای سری ISR G2 و ... بررسی شده است.

دوره CCNA R&S به بررسی روترها و سوئیچ های سیسکو پرداخته و شما را با پروتکل های آنها آشنا میکند. این دوره، دوره پیش نیاز تمامی Track های سیسکو بوده و برای شرکت در Track های دیگر سیسکو نظیر Voice، امنیت، وایرلس و ...، نیاز به گذراندن این دوره خواهید داشت. در صورتی که میخواهید فقط دوره های مایکروسافت و MCITP را بگذرانید، پیش از آن حتما دوره CCNA R&S را سپری کنید.

با توجه به اینکه در تمامی دوره ها، از جمله CCNA R&S، علاوه بر چگونگی پیکربندی تجهیزات سیسکو، به مفاهیم تکنولوژی ها نیز پرداخته میشود، پس از گذراندن این دوره میتوانید این تکنولوژی ها را بر تمامی روترها و سوئیچ ها (نظیر میکروتیک و هواوی)، راه اندازی کنید.

برای گذراندن دوره CCNA R&S، دو انتخاب وجود دارد:

مطالعه کتاب CCNA R&S 200-120

مطالعه دو کتاب ICND1 100-101 و ICND2 200-101

در کتاب ICND1، با تکنولوژی ها به صورت مقدماتی آشنا شده و در ICND2، این مطالب به صورت عمیق تر بررسی میشوند.

براساس گزارش وب سایت www.payscale.com، دارندگان مدرک CCNA در آمریکا، درآمدی بین 46,818 الی 95,000 دلار در سال دارند. بنابراین در صورتی که قصد مهاجرت به دیگر کشورها را دارید، داشتن مدرک CCNA میتواند شما را در یافتن یک شغل مناسب، یاری کند.

این کتاب را میتوانید از لینک زیر دریافت کنید:

دانلود کتاب

 

سرفصل هایی اصلی این کتاب به شرح زیر اند:

شناخت مدل TCP/IP و OSI

آشنایی با تجهیزات تشکیل دهنده شبکه

شناخت روترها و سوئیچ های سیسکو

آشنایی با IP Addressing

نصب، راه اندازی و تنظیمات اولیه سوئیچ های سیسکو

آشنایی با پروتکل های سوئیچینگ نظیر Spanning Tree

شناخت VLAN و راه اندازی آن در شبکه

نصب، راه اندازی و تنظیمات اولیه روترهای سیسکو

آشنایی و راه اندازی پروتکل های Routing مانند OSPF و EIGRP

آشنایی با IPv6 و راه اندازی شبکه بر اساس IPv6

عیب یابی شبکه

آشنایی و راه اندازی ارتباطات WAN نظیر PPP و Frame Relay

آشنایی با شبکه MPLS

آشنایی با لایسنس روترهای سیسکو و نصب آن ها

...

دوره CCNA R&S نیز همانند دیگر دوره هایی که در مجموعه گروه آراد برگزار میشوند، مطابق با سرفصل های کتاب و با تجهیزات واقعی برگزار میشود.

CCNA Voice

یکی از Track هایی که امروزه بسیار طرفدار پیدا کرده و بازار کار خوبی دارد، VoIP است. VoIP تکنولوژی تلفن بر روی بستر شبکه و اینترنت میباشد که مزایای زیادی نیز فراهم میکند. جهت آشنایی با مزایا و قابلیت های سیستم تلفنی VoIP، میتوانید به مقاله "VoIP چیست" مراجعه کنید.

دوره CCNA Voice به شناخت مفاهیم اصلی و بنیادی تکنولوژی VoIP پرداخته و پس از آن، چگونگی راه اندازی مرکز تلفن سیسکو (CME) را بررسی میکند. سناریوها و مطالب کاربردی زیادی در این دوره مطرح میشوند. بنابراین اگر قصد ورود به بازار کار را دارید، آشنایی با VoIP و شناخت مفاهیم آن، میتواند باعث پیشی گرفتن شما نسبت به دیگر افراد شود.

بازار کار VoIP در خارج از ایران نیز بسیار داغ است و داشتن مدرک CCNA Voice در خارج از ایران، شانس زیادی برای یافتن یک شغل مناسب است. میانگین درآمد دارندگان مدرک CCNA Voice در آمریکا، حدود 122,000 دلار در سال میباشد.

ورژن جدید CCNA Voice، در اواخر سال 2015 به CCNA Collaboration تغییر کرد و برای دریافت مدرک CCNA Collaboration، نیاز به قبولی در دو آزمون زیر میباشد:

 

سرفصل های اصلی این دوره به شرح زیر میباشند:

آشنایی با ارتباطات آنالوگ و دیجیتال

اجزای تشکیل دهنده PSTN

آشنایی با پروتکل های Voice نظیر: RTP, RTCP, SIP, SCCP

آشنایی با اجزای تشکیل دهنده Cisco Unified Communication

آشنایی با IP Phone های سیسکو، PoE، Voice VLAN و QoS

آشنایی با مرکز تلفن سیسکو؛ CME

راه اندازی CME و رجیستر کردن IP Phone ها در آن

آشنایی با ماژول های Voice سیسکو: FXS, FXO, PVDM و ماژول های دیجیتال

آشنایی با Codec های صوتی نظیر G.711, G.729, G.722

آشنایی با Dial Plane نویسی در روتر سیسکو

شناخت قابلیت های CME

بررسی سناریو های مختلف Voice نظیر ارتباط چند مرکز تلفن به یکدیگر

آشنایی با مرکز تلفن سیسکو؛ CUCM

رجیستر کردن IP Phone ها در CUCM و شناخت قابلیت های آن

گزارش گیری از تماس های CUCM

و ...

دوره CCNA Voice نیز همانند دیگر دوره هایی که در مجموعه گروه آراد برگزار میشوند، مطابق با سرفصل های کتاب و با تجهیزات واقعی برگزار میشود. علاوه بر این، برخی مطالب کاربردی نظیر راه اندازی Fax Over IP و IVR بر روی روتر سیسکو نیز، در این دوره مطرح میشود.

 

جهت مشاهده تقویم آموزشی، به صفحه "تقویم آموزشی" مراجعه فرمائید.