انتقال تصاویر دوربین‎های مدار بسته بر روی اینترنت

امروزه در اکثر سازمان ها و مجتمع ها، دوربین های مداربسته به چشم می‎خورند. شاید شما نیز در سازمان یا کارخانه خود، دوربین‎های مداربسته‎ای تعبیه کرده‎اید و می‎خواهید آنها را از طریق اینترنت، مشاهده کنید. در این مقاله چگونگی مشاهده تصاویر دوربین‎های مداربسته بر روی تلفن همراه یا نوت بوک را از طریق اینترنت بررسی کنیم.

لازم نیست دوربین های شما الزاما IP Camera باشند تا بتوانید تصاویر آنها را بر روی اینترنت مشاهده کنید؛ DVR های آنالوگ نیز این امکان را فراهم می‎کنند تا تصاویر دوربین‎ها را بر روی اینترنت مشاهده کنید.

ساختار اتصالات DVR به ADSL modem و تنظیمات IP آن در این مثال، به صورت زیر می‎باشد:

حال باید بر روی ADSL Modem، یک Port Forwarding یا Virtual NAT انجام دهیم. وارد کنسول مودم شده و به قسمت NAT می‎رویم.

کلید Add را بزنید.

بهتر است پورت خارجی (External) را به دلیل افزایش امنیت، از پورت پیش فرض 80، به پورت دیگری تغییر دهید. در این مثال پورت 8080 انتخاب شده است. توجه داشته باشید که کنسول وب اکثر DVR ها، بر روی پورت 80 قابل دسترس میباشد. در صورتی که کنسول وب DVR شما بر روی پورت دیگری (مانند 8108) قابل دسترس است، در قسمت Internal Port، این پورت را مشخص کنید. همچنین تصاویر دوربین‎های مداربسته، معمولا بر روی پورت 554 پروتکل RTSP ارسال میشوند. در صورتی که این پورت را بر روی مودم باز نکنید، کنسول مودم ظاهر میشود، ولی تصاویر دوربین‎ها ظاهر نخواهند شد. بنابراین نیاز به Forward کردن این پورت نیز، بر روی ADSL مودم خواهید داشت.

حال کافیست در هر نقطه از جهان، نوت بوک و یا تلفن همراه شما به اینترنت متصل باشد و با زدن آدرس زیر، تصاویر دوربین‎های مداربسته خود را مشاهده کنید.

http://217.218.50.49:8080

لازم به ذکر است برای دسترسی به دوربین‎ها از طریق تلفن همراه یا تبلت، نیاز به دریافت اپلیکیشن مخصوص این کار می‎باشد. این اپلیکشن یا توسط شرکت تولید کننده DVR ارائه شده و یا اپلیکیشن‎های عمومی برای مشاهده تصاویر DVR، از طریق Play Store قابل دریافت می‎باشد.

در صورتی که امکان دریافت IP Static را از ISP خود ندارید، می‎توانید از سایت Dyndns.com، یک اکانت تهیه کرده و بر روی ADSL Modem خود تنظیم کنید.

 

نویسنده مقاله: سید حسین آل طعمه

نوشته شده در تاریخ: 94/07/30