کدام مودم ADSL برای خرید بهتر است؟

شاید شما نیز قصد خرید مودم ADSL را دارید، ولی هنگامی که سری به بازار مودم های ADSL بزنید، با انواع برندها که قیمتی از 40 هزار تومان الی 700 هزار تومان دارند، مواجه خواهید شد. ولی تفاوت این مودم ها در چیست؟ برای یافتن پاسخ این سوال، تا انتهای این مقاله با ما باشید:

تفاوت در قابلیت های مودم‎ها: تمامی مودم های ADSL، وظیفه اصلی خود که اتصال به اینترنت می‎باشد را انجام می‎دهند. تفاوت در قابلیت‎های خاص است.

 

داشتن پورت USB: برخی از ADSL Modem ها دارای پورت USB می باشند که می‎توانید پرینتر خود را به آن متصل کرده و مودم ADSL، نقش Print Server را در شبکه بازی کند. در نتیجه کاربران شبکه، می‎توانند بر روی آن پرینت کنند. همچنین با اتصال یک فلش مموری به پورت USB مودم، می توان از آن به عنوان Storage شبکه برای Share کردن فایل‎ها و بک آپ گیری استفاده کرد. جدای از این‎ها، امکان اتصال دانگل 3G به مودم باعث می شود تا در صورت قطع شدن خط تلفن ADSL، اینترنت 3G به صورت اتوماتیک فعال شده و از آن به عنوان بک آپ اینترنت استفاده کرد. این قابلیت ها برای یک شرکت کوچک، کاملا مناسب و کاربردی است.

 

قدرت وایرلس: پهنای باند Wi-Fi G، معادل 54Mbps می باشد. در صورتی که می خواهید پهنای باند وایرلس بیشتر باشد (تعداد کلاینت‎هایی که از طریق وایرلس به مودم متصل می‎شوند، زیاد است)، وایرلس مودم باید N باشد. پهنای باند Wi-Fi N معادل 300Mbps می‎باشد. به تازگی استاندارد جدیدی به نام Wi-Fi A/C ارائه شده که می‎تواند پهنای باند وایرلس را تا 1500Mbps افزایش دهد. توجه داشته باشید استاندارد A/C بر روی باند 5 گیگاهرتز کار می‎کند و باید Client شما (مانند گوشی و نوت بوک)، این باند را پشتیبانی کند (عبارت Dual-band در مشخصات Client نشان دهنده پشتیبانی از باند 5 گیگاهرتز می‎باشد).

 

امکانات خاص مودم: برخی از مودم‎ها دارای ویژگی‎های خاصی می‎باشند؛ به طور مثال مودم‎های مدل 8960 و 8950 برند TP-Link امکان مدیریت پهنای باند را دارند که کاملا کاربردی می‎باشد. برای اطلاعات بیشتر در مورد این قابلیت بر روی لینک کلیک کنید. همچنین قابلیت Tunnel زدن در این مدل از ADSL Modem ها این امکان را به شما می‎دهد تا شعبات خود را به سادگی به یکدیگر متصل کنید.

 

داشتن پورت های گیگابیتی: داشتن پورت گیگابیتی در مودم‎هایی که Wi-Fi A/C دارند، اهمیت زیادی دارد.

 

اکنون با توجه به این قابلیت‎ها، می‎توانید ADSL Modem مناسب خود را انتخاب کنید.

 

 

نویسنده مقاله: سید حسین آل طعمه

نوشته شده در تاریخ: 94/08/20