تفاوت bridge و pppoe (مد route) در مودم چیست؟

یکی از تنظیمات متداولی که در مودم های ADSL دیده می شود، مد Bridge و Route می باشد. در این مقاله می خواهیم این دو مد را با یکدیگر مقایسه کرده و کاربرد هر یک را در سناریو های مختلف بررسی کنیم.

شاید تا کنون این سوال به ذهن شما رسیده باشد که چرا برای دسترسی به اینترنت، نیاز به ایجاد کانکشن PPPoE است؟ جواب این سوال در یک جمله، احراز هویت شما توسط Service Provider می باشد. پس از احراز هویت شما، میزان اعتبار حساب شما توسط سرور Service Provider بررسی شده و دسترسی شما به اینترنت، برقرار می شود.

مودم ADSL می تواند کانکشن PPPoE یا همان PPP Over Ethernet را برقرار کند. برای انجام این کار، نام کاربری و کلمه عبور که از ISP دریافت کرده اید را در مودم تنظیم کرده، VPI و VCI را نیز تنظیم کرده و مودم شما به ISP، کانکت می شود. در این حالت، مودم در حالت Route تنظیم شده و پس از برقراری کانکشن PPPoE، آدرس IP بر روی مودم قرار می گیرد. تصویر زیر، این سناریو متداول را نشان می دهد:

در مد Bridge، پورت تلفن و Ethernet مودم به یک پل تبدیل می شود و کانکشن PPPoE را باید کامپیوتر یا روتر متصل شده به ADSL، بزند. پس از انجام این کار، IP Address، بر روی کامپیوتر یا روتر تنظیم می شود. ولی Bridge در چه سناریوهایی کاربر دارد؟

به سناریو زیر دقت کنید:

همانگونه که در تصویر فوق مشاهده می کنید، این شرکت دارای یک دفتر مرکزی و چهار شعبه می باشد که نیاز به برقراری ارتباط بین شعب خود دارد. بنابراین در هر شعبه، یک روتر قرار می دهد. در این سناریو باید ADSL Modem ها را به صورت Bridge تنظیم کنید تا روتر پشت این مودم ها، کانکشن PPPoE را برقرار کنند و IP پابلیک را روتر دریافت کند. پس از انجام این کار، می توان تنظیمات تانل GRE یا IPSec را بر روی روتر ها فعال کرد تا با دیگر شعب، ارتباط برقرار کنند.

 

 

نویسنده مقاله: سید حسین آل طعمه

نوشته شده در تاریخ: 94/08/21